Kabataş helvası nasıl yapılır?

Kabataş helvası nasıl yapılır?

Üretim Metodu:

10 kg Kabataş Helvası için gerekli malzemeler

3 kg ceviz içi

4 kg ev yapımı armut ya da elma pekmezi

2 kg şeker

1 kg buğday unu

10 yumurtanın akı

5 g limon tuzu

Kabataş ilçesine özgü bir tatlı türü olan Kabataş Helvasının üretiminde ev yapımı pekmez ve ceviz kullanılmaktadır.

Üretim

Pekmez tavada kor ateşte sakız kıvamına gelene kadar 2 saat karıştırılır. Bu şekilde pekmez 4 kg dan 2 kg a inecektir. Ayrı bir tavada yarım litre su ile 2 kg şeker 4 saat karıştırılıp şurup haline getirilir ve şurup sarartılır. Şuruba kaynatma sırasında limon tuzu ilavesi yapılır. Pekmez ve şekerli karışım ocak üzerinde 2 saat karıştırılarak pişirilir. Karışıma sakız kıvamı kazandırılır. Bu karışım kademeli olarak soğutulur. Ocaktan indirildikten sonra şurup karışımına ılık halde iken çırpılmış yumurta akı ilave edilir. Karışım tekrar ocak üzerine alınır ve 2 saat kadar sakız kıvamında oluncaya kadar karıştırılarak pişirilir. Daha sonra karışıma kavrulmuş buğday unu katılır. Son olarak sıcak halde iken ceviz içi ilave edilir. Artık helva haline gelen son karışım muhafaza ve satış amaçlı kullanılan kalaylı bakır teknelere alınır ve 24 saat dinlendirilir. Bakır kaplarda servis yapılır.

Helvada kullanılan malzemelerin ölçülerindeki tolerans en fazla %5-6 olmalıdır. 3

Helvanın kesilmesi ve dilimlenmesi için en uygun zaman macun sıcaklığının 20-30 °C civarına soğutulduğu andır, eğer helva tamamen soğursa kesilemez. Kabataş Helvasının özgün kesme şekli dil şeklinde kesimdir. Helvanın dilimlenmesi ve uygun bir kıvam alması için üretildikten bir gün sonra satışa çıkarılması tavsiye edilir.

Üretimde kullanılan alet ve ekipmanlardan ürüne metal bulaşmamasına özen gösterilmeli, hidroksimetilfurfural artışı üründe kontrol altında tutulmalıdır.

Üründe kullanılacak şeker Türk Gıda Kodeksi Şeker Tebliğine uygun beyaz şekeri ifade etmektedir.

Son üründe bulunacak ceviz miktarı oranı %25-30 aralığındadır. Kabataş Helvası analizlerinde ürünün net kütlesindeki ceviz oranı dikkate alınarak kalan kütle üzerinden değerlendirme yapılır.

Paketlenmesi ve Ticari Sunumu

Kabataş Helvası üretecek ticari firmalar, coğrafi işaret tescil belgesi ekinde belirtilen üretim kural ve tarifleri ile denetleme koşullarına aynen uyarak ve denetim bölümünde belirtilen, ilgili komisyonun yetkilendirdiği kurumlardan yetki alarak üretim ve satış yapabileceklerdir. İlgili komisyon veya yetkilendirdiği kurumlar, Kabataş Helvasının ne şekilde, hangi ölçülerde paketleneceğini, ürünün ambalajında yer alacak etikette veya ambalajın kendisinde yer alması gereken ürünle ilgili asgari bilgileri ve logonun ambalajının neresinde ve ne büyüklükte kullanılacağını belirler. Üretici firmanın adı, ambalajlayan firmanın adı, üretim yeri, üretim adedi, ürünün fiziksel ve kimyasal özellikleri gibi bilgiler yer alacaktır. Ürünün üretildiği andaki, tadını ve özelliklerini koruması için paketlenmesi ve uygun şartlarda depolanması çok önem taşımaktadır. Bilhassa işletme dışında ve turistik amaçlı satışlarda, ambalajlama ve paketleme çok önemlidir. Bu nedenlerle, paketleme yapılacak kutuların selofan alüminyum ve plastik folyo kaplamalı malzemelerden olması ve uzun süreli saklanması gereken paketlerin vakumlu makinelerce paketlenmesi gerekecektir.

Üründe kullanılan cevizin yörede yetiştirilen cevizlerden olması gerekmektedir.

Bir cevap bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar yapılır.